|
|
Maria van der Hoeven: “Nú investeren, ook in Brabant!”
|
|
Minister licht in Tilburg de aanpak van de crisis toe
 |
Ondernemers, belangenbehartigers, gemeentebestuurders, statenleden. De Minister van Economische Zaken had een gevarieerd gehoor op zaterdag 4 april. In het kader van de Ambitie en Appèl Tour liet zij haar licht schijnen over de economische crisis en over de aanpak ervan. | Eerst is het veld aan het woord. Gastheer Jan Gevers van het Tilburgse CORPAC Huis geeft aan dat sommige adviesbranches in zijn huis het lastig hebben. BZW-voorman Henk Oderkerk onderstreept het kernwoord vertrouwen. De situatie van zijn achterban is divers. Hij bepleit een exportoptiek bij de verleende garantstellingen, meer accent op stimulansen voor particuliere woningverbeteringen, en extra bouwimpulsen. Peter Struik van FUJIFILM mist een echte keuze voor duurzaamheid. MKB-er Jan Melis onderstreept het belang van anticyclisch investeren en waardeert de aanpak van de solvabiliteitsproblematiek.
De Minister geeft aan dat de economische monitor een lichtere daling laat zien dan tevoren. Het nieuwe elan in de VS kan positief doorwerken. Maar het doorprikken van de enorme krediet-luchtbel doet simpelweg zeer. We hebben lang vèr boven onze stand geleefd. Een morele kwestie dus. Niettemin is er alle reden voor een concrete aanpak. Actiepunt 1: de aanpak van de liquiditeitsproblemen. Daarom meer borgstelllingskrediet, latere betaling BTW, 300 mio voor MKB vanuit de Europese Investeringsbank, impulsen voor behoud van kenniswerkers in Brainport, etc. Niets doen aan de AOW is geen optie, maar het moet zeer geleidelijk en met de goede maatvoering. Kern is dat we te weinig jongeren hebben om paraat te staan voor de groeiende groep ouderen. Het kabinet doet alles om stabiliteit te waarborgen.
In 2010 blijft een eigenlijk noodzakelijke bezuiniging van 50 miljard achterwege. Duurzaamheid en vooral een goede energiemix is essentieel. Daar horen ook mogelijke locaties voor kerncentrales bij, en niet alleen windmolens die vaak op verzet stuiten. Elke overheidslaag kan zijn steentje bijdragen, vooral door het naar voren halen van investeringen in wegen en voorzieningen. Voor gemeenten is er in wijken werk aan de winkel. De kunst is nu om de crisisaanpak snel uit te voeren én om ook met enig geduld te bekijken of die werkt. De liquiditeitsaanpak van totaal 1,2 miljard moet nu landen. Ambitie en appèl zijn daarom de juiste trefwoorden. Van der Hoeven krijgt applaus voor haar toelichting en een groot Brabants lenteboeket.
|
|
|
|
|